Przewóz zwierząt


Wielu miłośnikom zwierząt zdarzyło się, że trzeba było przewieźć swojego pupila z jednego końca Polski na drugi, albo do innego kraju. W dodatku nie mogli zrobić tego samodzielnie. Jak postąpić w tej sytuacji? Jest wiele rozwiązań takich jak skorzystanie firmy kurierskiej, poczty albo prywatnego kierowcy.

Transport zwierząt w nieodpowiednich warunkach, tzn.: w ścisku, ciemności, przez zbyt długi okres czasu, czy bez dostępu do wystarczającej ilości tlenu, każdy z tych elementów z osobna, czy wszystkie na raz, sprawiają, że przeżywają one silny stres. Przebywanie przez dłuższy okres czasu w niewłaściwych, trudnych warunkach może powodować negatywne skutki dla zdrowia, ale także stanowić zagrożenie ich życia.

Poczta

Według przepisów krajowego przewoźnika poczty – mogą oni przyjmować do wysyłki i doręczenia paczki z żywymi zwierzętami, za wyjątkiem tych zawierających pszczoły oraz ptaki domowe i ozdobne. Poczta zastrzega sobie możliwość przyjęcia paczki, w której znajduje się inne żywe stworzenia, takie jak: koty, chomiki, czy pajęczaki. Przesyłka taka wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, aby zagwarantować utrzymanie funkcji życiowych zwierzakowi, tj. w ściankach solidnego kartonu muszą znaleźć się otwory zapewniające dopływ świeżego powietrza. Niestety nawet wtedy dostęp do tlenu i powietrza jest znacznie ograniczony. Paczkę trzeba nadać jako priorytetową z opcją “ostrożnie” i umieścić na niej napis “żywe zwierzęta”. Usługa ta jest droższa niż standardowa, ale zgodnie z regulaminem Pocztexu (kuriera poczty polskiej), które realizuje takie usługi – ma ona gwarancję dostarczenia w ciągu doby.

Firma kurierska

Na polskim rynku przesyłek kurierskich istnieją duże podmioty takie jak: DHL, UPS, Fedex, czy K-Ex, ale również mniejsze takie jak: Sendfast czy Sendello. W swoich regulaminach zakazują przesyłania żywych zwierząt, również ptaków, przynęt wędkarskich oraz owadów. Usługi takie na terenie naszego kraju jak świadczy niewiele firm przewozowych. To, jakie gatunki zwierząt można przesłać, korzystając z usług danej firmy, uzależnione jest od ustaleń zawartych w jej regulaminie – najlepiej zapoznać się z regulaminem u źródła. Najczęściej z takiej formy transportu zwierząt korzystają właściciele kotów, psów czy fretek. Na tym etapie ważne jest, że zwierzęta ta – zgodnie z polskim prawem muszą mieć więcej niż trzy miesiące, aby mogły być legalnie transportowane.

Prywatny kierowca

Prawie każdy miłośnik zwierząt wie, że najlepiej jest transportować zwierzę w komfortowych warunkach, szybki, z zapewnieniem mu możliwości odpoczynku, wybiega się, czy wysikania się podczas podróży (w przypadku psów). Jednak dobrze wiemy, że nie zawsze możliwe jest przewiezienie pupila samodzielnie. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy kogoś znajomego, można poszukać chętnego do takie transportu np. na forach dotyczących zwierząt lub w grupach na najpopularniejszym portalu społecznościowych na świecie. W przypadku skorzystania z prywatnego kierowcy istnieje możliwość dogadania się z tą osobą w sprawie szczegółów całej drogi.

To jaką formę transportu swojego zwierzaka w chwili kiedy nie możecie go samego przewieźć zależy tylko i wyłącznie do was samych.